Summit 2022 Conference Program

8:30 AM
Ray Dolby Ballroom Terrace
8:30 AM - 10:00 AM
 
10:00 AM
Salon 1
10:00 AM - 10:45 AM
Buck Moore - Barclay Moore
Salon 2
10:00 AM - 11:45 AM
 
10:45 AM
Salon 1
10:45 AM - 11:15 AM
Siegfried Foessel - Fraunhofer
Thomas Richter - Fraunhofer
11:15 AM
Salon 1
11:15 AM - 11:45 AM
Thomas Gunkel - Skyline Communications
11:45 AM
Ray Dolby Ballroom Terrace
11:45 AM - 12:15 PM
 
12:15 PM
Salon 1
12:15 PM - 12:45 PM
Rob Gonsalves - Avid Technology
Vahid Khorasani Ghassab - Avid Technology
Salon 2
12:15 PM - 1:15 PM
 
12:45 PM
Salon 1
12:45 PM - 1:15 PM
Jan De Cock - Synamedia
1:15 PM
 
1:15 PM - 3:00 PM
 
3:00 PM
Salon 1
3:00 PM - 3:30 PM
Sanjay Mishra - Verizon
ErinRose Widner - Verizon Business Group
Salon 2
3:00 PM - 3:30 PM
Pierre Hugues Routhier - Canadian Broadcasting Corporation
3:30 PM
Salon 1
3:30 PM - 4:00 PM
Alex Giladi
Salon 2
3:30 PM - 4:00 PM
Thomas Edwards - Amazon Web Services
4:00 PM
Ray Dolby Ballroom Terrace
4:00 PM - 4:30 PM
 
4:30 PM
Salon 1
4:30 PM - 5:00 PM
Louay Bassbouss - Fraunhofer FOKUS
Salon 2
4:30 PM - 5:00 PM
Lukas Odhner - NTC, A Deloitte Business
5:00 PM
Salon 1
5:00 PM - 5:30 PM
Yuriy Reznik - Brightcove, Inc.
Salon 2
5:00 PM - 5:30 PM
Brad Gilmer - Gilmer & Associates, Inc.
Grant Hammond - Grant Hammond Consulting
8:30 AM
Ray Dolby Ballroom Terrace
8:30 AM - 10:00 AM
 
10:00 AM
Exhibit Hall - Ray Dolby Ballroom
10:00 AM - 6:30 PM
 
Salon 1
10:00 AM - 11:15 AM
 
11:15 AM
Exhibit Hall - Ray Dolby Ballroom
11:15 AM - 11:45 AM
 
11:45 AM
Salon 2
11:45 AM - 1:15 PM
Michael Zink
12:15 PM
Salon 1
12:15 PM - 12:45 PM
Thomas Kernen - NVIDIA
Thorsten Lohmar - Ericsson
Ievgen Kostiukevych - European Broadcasting Union
Pavlo Kondratenko - European Broadcasting Union
Mohamed Nabil Ibrahim - Ericsson GmbH, Eurolab
12:45 PM
Salon 1
12:45 PM - 1:15 PM
Loic Barbou - Bloomberg Media
David Pirrocco - Verizon
Eric Bolten - Zixi
Emeka Okoli - Zixi
1:15 PM
Preston's Restaurant - Loews Hotel
1:15 PM - 3:00 PM
 
3:00 PM
Salon 1
3:00 PM - 3:30 PM
Plamen Minev - Quantum
Salon 2
3:00 PM - 3:30 PM
Thomas Kernen - NVIDIA
Nikolaus Kerö - Oregano Systems
3:30 PM
Salon 1
3:30 PM - 4:00 PM
Tim Kang - Quasar Science
Marcus Bengtsson - Original Syndicate
Salon 2
3:30 PM - 4:00 PM
Willem Vermost - VRT
Ievgen Kostiukevych - European Broadcasting Union
Pavlo Kondratenko - European Broadcasting Union
Leigh Whitcomb - Imagine Communications
4:00 PM
Salon 1
4:00 PM - 4:30 PM
Rob Gonsalves - Avid Technology
Zahra Montajabi - Avid Technology
Salon 2
4:00 PM - 4:30 PM
Thomas Kernen - NVIDIA
Thomas True - NVIDIA
Ian Williams - NVIDIA
4:30 PM
Exhibit Hall - Ray Dolby Ballroom
4:30 PM - 5:30 PM
 
5:30 PM
Salon 1
5:30 PM - 6:00 PM
Rob Gonsalves - Avid Technology
Salon 2
5:30 PM - 6:30 PM
Sally Hattori - Disney StudioLAB, The Walt Disney Company
6:00 PM
Salon 1
6:00 PM - 6:30 PM
David Touze - Interdigital
6:30 PM
 
6:30 PM - 8:30 PM
 
8:30 AM
Ray Dolby Ballroom Terrace
8:30 AM - 10:00 AM
 
10:00 AM
Exhibit Hall - Ray Dolby Ballroom
10:00 AM - 4:00 PM
 
Salon 1
10:00 AM - 10:30 AM
Eric Rigney - RG Entertainment
Salon 2
10:00 AM - 11:30 AM
Barbara Lange - Kibo121
Cedric Lejeune
10:30 AM
Salon 1
10:30 AM - 11:00 AM
Alexander Carpenter - LG Electronics - Zenith R&D
Robert Wanat - LG Electronics - Zenith R&D
Mike Smith - Michael D. Smith, Wavelet Consulting LLC
Sally Hattori - Disney StudioLAB, The Walt Disney Company
11:00 AM
Salon 1
11:00 AM - 11:30 AM
Jake Zuena - Dolby Laboratories
Jaclyn Pytlarz - Dolby Laboratories
11:30 AM
Exhibit Hall - Ray Dolby Ballroom
11:30 AM - 12:30 PM
 
12:30 PM
Salon 1
12:30 PM - 1:00 PM
Tulika Biswas - Avid
Salon 2
12:30 PM - 12:45 PM
Nuno Fonseca - Sound Particles
12:45 PM
Salon 2
12:45 PM - 1:00 PM
Eric Rigney - RG Entertainment
1:00 PM
Salon 1
1:00 PM - 1:30 PM
John Footen - Deloitte Consulting LLP
jason williamson - Deloitte Consulting LLP
jesse Pitt - Deloitte Consulting LLP
Salon 2
1:00 PM - 1:30 PM
Yves Bergquist - ETC
1:30 PM
Exhibit Hall - Ray Dolby Ballroom
1:30 PM - 3:00 PM
 
3:00 PM
Salon 1
3:00 PM - 3:30 PM
Tomofumi Koyama - Japan Broadcasting Corporation
Takuya Kurakake - Japan Broadcasting Corporation
Toshiki Sato - NEC Corporation
Ryosuke Uchida - NEC Corporation
Masayuki Sugawara - NEC Corporation
3:30 PM
Salon 1
3:30 PM - 4:00 PM
Mauricio Aracena - Virtual Reality Industry Forum (VRIF)
Salon 2
3:30 PM - 4:00 PM
Eric Rigney - RG Entertainment
Nuno Fonseca - Sound Particles
4:00 PM
Salon 1
4:00 PM - 4:30 PM
Paola Sunna - EBU (European Broadcasting Union)
Peter Brightwell - BBC
Pedro Ferreira - BISECT
Davide Desirello - RAI
Thorsten Lohmar - Ericsson
Salon 2
4:00 PM - 4:30 PM
 
4:30 PM
Ray Dolby Ballroom Terrace
4:30 PM - 5:00 PM
 
5:00 PM
Salon 1
5:00 PM - 5:30 PM
Jianping Mei - China Meida Group( Former CCTV)
Fang Bao - Beijing Gefei Technology Inc.
Salon 2
5:00 PM - 6:30 PM
Marc Zorn
5:30 PM
Salon 1
5:30 PM - 6:00 PM
Hirohiko Kuramata - Japan Broadcasting Corporation
6:00 PM
Salon 1
6:00 PM - 6:30 PM
Thomas True - NVIDIA
Gareth Sylvester-Bradley - NVIDIA
8:30 AM
Ray Dolby Ballroom Terrace
8:30 AM - 10:00 AM
 
10:00 AM
Salon 1
10:00 AM - 10:30 AM
Chris Lennon - Open Services Alliance
Salon 2
10:00 AM - 11:30 AM
 
10:30 AM
Salon 1
10:30 AM - 11:00 AM
Mike Coleman - Port 9 Labs
Jialu Wang - Port 9 Labs
11:00 AM
Salon 1
11:00 AM - 11:30 AM
Marc Zorn
11:30 AM
Ray Dolby Ballroom Terrace
11:30 AM - 12:00 PM
 
12:00 PM
Salon 1
12:00 PM - 12:30 PM
Tim Borer - Independent
12:30 PM
Salon 1
12:30 PM - 1:00 PM
Simon Thompson - Brtish Broadcasting Corporation
1:00 PM
Salon 1
1:00 PM - 1:30 PM
Frank Deese - Rochester Institute of Technology
1:30 PM
 
1:30 PM - 2:30 PM
 
2:30 PM
Salon 1
2:30 PM - 3:00 PM
Gwendal Simon - Synamedia
3:00 PM
Salon 1
3:00 PM - 3:30 PM
John Ferder - Key Code Media
3:30 PM
Salon 1
3:30 PM - 4:00 PM
Shelley Rescober - Deloitte Consulting LLP
Ed Coveyduck - Deloitte Consulting LLP
5:30 PM
 
5:30 PM - 8:30 PM
 
8:30 PM
Loews Hotel Poolside
8:30 PM - 10:30 PM